Dlaczego warto wybrać się na kajaki na Kaszubach?

Wda to urokliwa, nizinno-leśna, a przy tym najbardziej popularna rzeka Pomorza. Jest lewym dopływem Wisły, o ujściu w miejscowości Świecie. Przepływa przez Pojezierze Południowo-Pomorskie, Równinę Tucholską i Wysoczyznę Świecką i ma 198 kilometrów długości. Jest rzeką bezpieczną, o spokojnym nurcie, a w związku z tym idealną na kajaki na Kaszubach. Mogą to być zarówno spływy kajakowe dla firm, jak i rodzinny relaks na wodzie. Turystyka kajakowa to bowiem sprawdzony sposób na spędzanie czasu z rodziną czy z przyjaciółmi.

Malownicze spływy Wdą

Aktywny sposób spędzania czasu to coraz bardziej popularna forma relaksu. W związku z tym, w ostatnich latach widoczny jest wzrost zainteresowanie turystyką kajakową. Wda to niezwykle piękna widokowo rzeka, przepływająca przez urokliwy zakątek naszego kraju, często meandrująca w dzikich terenach leśnych. Dodatkowo, w ponad jednej trzeciej jej długości są parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. W dużej części jest szeroka i płynie przez jeziora: Wdzydze, Schodno, Lubiszewskie, Żur. Szczególnie malownicze są tereny Wdzydzkiego oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Wybierając się na Kaszuby warto wziąć pod uwagę spływ kajakowy Wdą. Będzie to niewątpliwie wspaniała przygoda nawet z małymi dziećmi. Rzeka ta bowiem uchodzi za łatwą do kajakowania. Dodatkowo poczucie bezpieczeństwa zapewnią niewywrotne, stabilne kajaki i niezbędny osprzęt. Spływy Wdą są wyśmienitą bezpieczną formą relaksu, są niewątpliwie warte powtórzenia.

Lipusz jako baza wypadowa

Niejedna w tym regionie wypożyczalnia kajaków Kaszuby zajmuje się kompleksową organizacją jednodniowych, weekendowych, a nawet tygodniowych spływów. Do wyboru są różne trasy, krótsze i dłuższe. Na spływ kajakowy Lipusz jest doskonałym wyborem. Ta duża wieś kaszubska bardzo często stanowi punkt pierwszy wodniackiej przygody. Znajduje się tu doskonale zlokalizowane pole namiotowe. Można również w Lipuszu wynająć domek letniskowy. Miejscowość będzie świetną bazą wypadową na wiele szlaków kajakowych, Na trasach oprócz campingów i pół namiotowych jest wiele sklepów i obiektów agroturystycznych.