Mapa Tatr a mapa szlaków kajakowych

Odpowiednia mapa dla każdego

Szlaki turystyczne Tatry stanowią nie lada pokusę. O każdej porze roku. Podobnie jest, jeżeli chodzi o szlaki wodne dla kajakarzy, którzy w okresie wiosenno-letnim szukają dla siebie idealnych tras. Piechurzy oraz kajakarze powinni zawsze wyposażyć się w mapy. Czym wyróżniają się tego typu mapy, które można zabrać na szlak wodny i pieszy? Czy mapa Tatr ułatwiająca wejście na Gerlach, znacznie różni się od tej dedykowanej dla kajakarzy?

Mapa Tatr i mapa szlaków kajakowych

Mapa Tatr oraz mapa szlaków kajakowych to obraz danego regionu, który pokazany jest w pewnej skali. Na jednych i na drugich mogą być widoczne zbiorniki wodne oraz wzniesienia górskie.
Tatry mapa to produkt, który pokazuje dokładne odwzorowanie kształtu terenu. Wyróżnia się ona tym, że zawiera nazwy wszystkich przełęczy, jakie znajdują się na danym terenie. Na mapę nanosi się nie tylko szlaki – wyróżnia się odpowiednimi kolorami (np. żółty, niebieski, czerwony). Pomoże to obrać odpowiednią trasę, zgodnie z umiejętnościami osoby, wybierającej się w góry. Skala dla map górskich mieści się na ogół w przedziale 1:25 000–1:50 000. Z takim wyposażeniem wejście na Mnicha będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze.
Mapa obejmująca szlaki kajakowe kładzie większy nacisk na jeziora, czy też inne zbiorniki znajdujące się w danym regionie. Wyróżniają się one tym, że wskazują kierunek płynięcia. Uwzględnia ona także takie elementy jak kilometraż rzeki, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe i inną infrastrukturę pomocną dla kajakarzy.

Odporność na niekorzystne warunki

Gdyby Gorce mapa i ta dedykowana dla kajakarzy miała zostać porównana, to można powiedzieć o ich wykonaniu. Każda z nich może być bowiem wodoodporna. Co więcej, zaleca się, aby za każdym razem wyposażyć się w mapę, która będzie w stanie poradzić sobie z wilgocią. O ile wybierając się na kajaki na Kaszubach, każdy zdaje sobie sprawę o co chodzi, tak temat gór jest nieco bagatelizowany. Nie można jednak zapomnieć, że na szlaku górskim można mieć do czynienia z nagłymi opadami deszczu, który będzie w stanie zniszczyć tradycyjną mapę papierową.
Do wyboru są wodoodporne mapy dla górskich piechurów i dla kajakarzy. Chociaż, nie brakuje również map papierowych, które również można zabrać w góry.